Pe data de 12 februarie curent, Directorul general al Agenției de Stat pentru Proprietatea Intelectuală (AGEPI), Viorel Iustin s-a întâlnit cu 60 de studenți din cadrul facultății de Business și Administrarea Afacerilor, anul III, disciplina „Managementul Inovațiilor”, Academia de Studii Economice a Moldovei (ASEM).
Scopul vizitei a fost familiarizarea tinerilor cu sistemul naţional de protecţie, respectare și valorificare a drepturilor de proprietate intelectuală (PI) și managementul inovațiilor.
Viorel Iustin a salutat tinerii studioși, menționând că AGEPI va pune mereu accent pe educarea tinerilor întru dezvoltarea de aptitudini și spirit competitiv, formarea unui mediu de comunicare între tinerii pasionați de domeniul proprietății intelectuale şi favorizarea schimbului de opinii şi experienţă.
Ulterior, specialiștii AGEPI au organizat pentru studenții din cadrul ASEM o ora interactivă despre importanța înregistrării obiectelor de PI, unde participanții au fost activi şi interesați de subiectele discutate. Aceștia au adresat întrebări în ceea ce privește procedura de înregistrare a invențiilor, mărcilor, indicațiilor geografice, taxele aferente înregistrării, cât şi întrebări generale legate de legislația în domeniu, despre serviciile ce le oferă AGEPI etc.
La finele vizitei de studiu, studenții ASEM au apreciat şi au mulţumit gazdei pentru cunoștințele acumulate, exprimându-și interesul pentru domeniul proprietății intelectuale și efectuarea unor stagii de practică în cadrul AGEPI.