Agenția de Stat pentru Proprietatea Intelectuală a participat, pe data de 29 iulie, la un eveniment de informare privind modul în care preparatele din bucătăria locală pot fi atractive pentru destinațiile turistice.
Acesta a fost organizat de către Asociația de Dezvoltare a Turismului în Moldova, implementatoarea proiectului „Dezvoltare locală și cooperare transfrontalieră în domeniul produselor agricole și alimentelor tradiționale (LOC FOOD)” , finanțat cu suportul Programului Operațional Comun Bazinul Mării Negre 2014–2020.
Evenimentul și-a propus să promoveze atât produsele și alimentele tradiționale cât și producătorii locali, care țin să dezvolte această ramură pentru creșterea atractivității locațiilor vizitate de către turiști în Moldova.
În deschidere, șefa adjunctă a Direcției mărci și design industrial, AGEPI, Victoria Pulbere a salutat iniţiativa de a organiza acest gen de evenimente şi a menţionat deschiderea oficiului şi suportul oferit solicitanţilor pe tot traseul de la identificarea indicaţiilor geografice (IG), denumirilor de origine (DO), specialităţilor tradiţionale garantate (STG) până la înregistrare.
Ulterior, reprezentanta AGEPI a vorbit celor prezenți despre procedura de înregistrare a produselor în calitate de IG, DO, STG – importanța şi beneficiile pentru producători și pentru imaginea destinației turistice. De asemenea, au fost prezentate studii de caz.
În cadrul întrunirii, experți din cadrul Asociației de Dezvoltare a Turismului din Moldova au discutat despre categoria produselor alimentare tradiționale din Republica Moldova și modalitățile prin care preparatele din bucătăria locală pot fi atractive pentru destinațiile turistice.