Pe 9 noiembrie curent, a avut loc, în format online, ședința Comisiei pentru examinarea cererilor privind acordarea permisiunii de folosire a denumirii oficiale sau istorice a statului în marcă/desen sau model industrial. Ședința a fost prezidată de către vicepreședinta Comisiei, șefa Direcției cooperare economică internațională, Ministerul Dezvoltării Economice şi Digitalizării, Cristina Ceban.
În cadrul ședinței a fost examinată o solicitare privind utilizarea denumirii oficiale sau istorice a statului și s-a decis acordarea permisiunii de folosire a denumirii oficiale sau istorice a statului în marca cu nr. înregistrării internaționale 1664168, pe numele FAN COURIER EXPRESS SRL, RO.
Marca menționată urmează a fi utilizată pentru următoarea categorie de servicii: servicii de curierat, transport prin curier; logistică de transport; servicii poştale şi de curierat ș.a.
În conformitate cu legislația în vigoare, mărcile, desenele și modelele industriale care conţin denumirea oficială sau istorică a statului pot fi înregistrate doar cu permisiunea Comisiei pentru examinarea cererilor privind acordarea permisiunii de folosire a denumirii oficiale sau istorice a statului în marcă/desen sau model industrial, a cărei activitate este reglementată de Hotărârea Guvernului nr. 8/2022.